Return to Website

Alumni Message Board

Your General Message Board to stay connected with former classmates & teachers from Central Catholic, Stamford Catholic, St.Marys and Trinity Catholic.

Alumni Message Board
Start a New Topic 
Author
Comment
علت یبوست چیست؟ علائم، عوارض و درمان یبوست مزمن

یبوست یکی از شایع ترین عارضه های گوارشی است که افراد در هر سنی ممکن است گاه به گاه به آن دچار شوند و عارضه یبوست در کودکان و زنان باردار هم قابل مشاهده است. در واقع یبوست حالتی است که در آن حرکات روده و اجابت مزاج از حد نرمال کمتر است و به عنوان یک مشکل عمومی شناخته می‌شود که قابل پیشگیری و درمان است.
درمان‌های خانگی و تغییر شیوه زندگی اغلب می‌تواند به رفع این عارضه کمک کند، اما گاهی اوقات ممکن است به مراقبت و روش های پزشکی نیاز باشد. همچنین اگر این عارضه طولانی شود تبدیل به یبوست مزمن شده و ممکن است منجر به مشكلات جدی‌تری شود كه در اين صورت نياز به انجام آزمايش و مداخله‌ پزشك و به ندرت جراحي پيدا می‌كند.
یبوست چیست؟#
کمتر از سه بار دفع مدفوع در هفته، از نظر فنی، تعریف یبوست است. با این حال، تعداد دفعات دفع در هر فرد بسیار متفاوت است. برخی از افراد چندین بار در روز اجابت مزاج دارند در حالی که برخی دیگر فقط یک تا دو بار در هفته اجابت مزاج انجام می دهند.
برای يكي يبوست يعني تعداد كم اجابت مزاج و برای ديگری مدفوع سفت و خشک و عبور سخت است كه مستلزم فشار آوردن و درد هنگام عبور است.
برای عده دیگری هم حس تخليه نشدن كامل و نارضايتي از اجابت مزاج به معنی یبوست است. این عارضه معمولا با باد كردن و نفخ شکم،‌ تهوع خفيف و گرفتگی عضلات همراه است كه كلا پس از بيرون رفتن رفع می‌شوند.


درمان یبوست